top of page

Wed, 13 Dec

|

The Soulist Coffee & Music House

Bulut Gülen Jazz Trio From Turkey - One Night Only!

Bulut Gülen, Live on The Soulist stage and accompanied by Cahit Kutrafalı (bass), Kadir Evre (guitar), Marios Spyrou (drums) in this performance.

Registration is Closed
See other events
Bulut Gülen Jazz Trio From Turkey - One Night Only!
Bulut Gülen Jazz Trio From Turkey - One Night Only!

Time & Location

13 Dec 2023, 21:00

The Soulist Coffee & Music House, Kyrenias, Aglantzia 99350

About The Event

Starting Time: 21:00

Entrance: 200 Tl

Bulut Gülen (Trombone) He was born in Eskişehir. He started music at the age of 9 and sang in the choir until he was 12. He studied piano at Eskişehir Anadolu University State Conservatory. In 1993, he entered the Trombone Department of Hacettepe University Ankara State Conservatory. He decided to play jazz in his twenties. He entered Istanbul University State Conservatory. He went to the USA in 2005 and studied trombone performance at Berklee College of Music on a scholarship. He returned to Turkey in 2011 to do his military service. Bulut Gülen, one of the rare artists who uses the trombone, which is mostly preferred as an accompaniment instrument, as a solo instrument, had the opportunity to play with Dianne Reeves and Kurt Elling with Istanbul Superband. In 2009, he won the Arif Mardin special award and played with McCoy Tyner, one of the important pianists of the jazz world, at the Montreal Jazz Festival, which he attended with the Berklee Concert Jazz Orchestra. Phil Wilson, a trombonist teacher who shared the stage with Benny Golson, Steve Smith and Jack DeJohnette, said, "The young man who has impressed me the most lately is this Turkish trombonist." Bulut Gülen, who also teaches as a lecturer at Bahçeşehir University BAUART Jazz Certificate Program, released his first album, Water, consisting of his own compositions, in 2015. While recordings led by the trombone are not common in our country, as it is often considered an accompaniment instrument, Bulut Gülen recorded the compositions he occasionally played at concerts with the encouragement of his friends, and put an end to this judgment with the album Water. In 2022, the artist came together with Turkey's leading jazz musicians and released his second album, Bosphorus Train. Bulut Gülen, who has been a guest on The Soulist stage in recent years, will be accompanied by Cahit Kutrafalı (bass), Kadir Evre (guitar), Marios Spyrou (drums) in this performance.

Bulut Gülen (Trombon) Eskişehir’de doğdu. 9 Yaşında müziğe başladı, 12 yaşına kadar koroda söyledi. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarında piyano eğitimi aldı. 1993’te Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Trombon Bölümüne girdi. Yirmili yaşlarda caz çalmaya karar verdi. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarına girdi. 2005’te ABD’ye gitti ve burslu olarak Berklee College of Music’te trombon performans okudu. 2011’de askerliğini yapmak üzere Türkiye’ye döndü.  Çoğunlukla eşlik çalgısı olarak tercih edilen trombonu solo enstrüman olarak kullanan ender sanatçılardan olan Bulut Gülen, İstanbul Superband ile Dianne Reeves ve Kurt Elling’le birlikte çalma fırsatı buldu. 2009 yılında Arif Mardin özel ödülünü kazandı ve Berklee Concert Jazz Orchestra ile katıldığı Montreal Caz Festivali’nde caz dünyasının önemli piyanistlerinden McCoy Tyner ile birlikte çaldı. Benny Golson, Steve Smith ve Jack DeJohnette’la aynı sahneyi paylaşan trombonist hocası Phil Wilson, “Beni son dönemlerde en etkileyen genç, bu Türk tromboncu” dedi. Bahçeşehir Üniversitesi BAUART Caz Sertifika Programında Öğretim Görevlisi olarak ders de veren Bulut Gülen, kendi bestelerinden oluşan ilk albümü Su’yu 2015’te yayınladı. Çoğu zaman bir eşlik enstrümanı olarak kabul edilmesinden ötürü trombonun öncülük ettiği kayıtlara ülkemize pek fazla rastlanmazken, Bulut Gülen konserlerde ara sıra çaldığı besteleri arkadaşlarının teşvikiyle kayıt altına aldı ve bu yargıya Su albümü ile son verdi. Sanatçı 2022’ de Türkiyenin sayılı cazcıları ile bir araya gelerek ikinci albümü Bosphorus Train ‘i yayınladı. Halen yerli ve yabancı bir çok festivalde sahne almaktadır.Geçtiğimiz yıllarda da The Soulist sahnesine konuk olan Bulut Gülen’e bu performansında Cahit Kutrafalı ( bas ), Kadir Evre ( gitar), Marios Spyrou

( davul) eşlik edecek.

Link to Bulut Gülen`s website:

https://www.turkishjazz.org/artist/bulut-gulen?fbclid=IwAR32xSLJVJZGE8H1AybF05aO2CDVj8I5QUGHiDVjpcuuZ_fyo6FtABTntkI

Reserve Ticket

  • The Soulist - VIP

    TRY 200.00
    Sale ended

Total

TRY 0.00

Share This Event

bottom of page